sobota, 31 marca 2018

Sałatka z kurczakiem ananasem i selerem konserwowym

Sałatka z kurczakiem ananasem i selerem konserwowym
Sałatka z kurczakiem ananasem i selerem konserwowym

Sałatka z kurczakiem ananasem i selerem zawsze sprawdza się na imprezach. Można podać ją standardowo w miseczce lub włożyć do muszli makaronowych albo sakiewek dużych plasterków szynki i związać szczypiorkiem. Jest szybka i łatwa w wykonaniu.
Wypróbujcie :)

piątek, 30 marca 2018

Sernik pod kokosową pierzynką

Sernik pod kokosem
Sernik pod kokosową pierzynką
I udał się po raz kolejny :)
To chyba najprostszy i najbardziej niezawodny przepis na sernik. Dziś zrobiłam  z podwójnej porcji na dużej prostokątnej blaszce.
Spróbujcie
Po przepis na sernik pod kokosową pierzynką zapraszam tutaj.

środa, 28 marca 2018

Sałatka z komosą, jarmużem i ciecierzycą


Sałatka z komosą, jarmużem i ciecierzycą, pomidorem i ogórkiem
Sałatka z komosą, jarmużem i ciecierzycą

Zostało mi z obiadu trochę komosy ryżowej, szkoda mi było jej wyrzucić, bo przecież jest taka zdrowa, więc dodałam tego co było w lodówce i oto jest pyszna sałatka :)

wtorek, 27 marca 2018

Jak ugotować komosę ryżową na parze


Komosa ryżowa sposób gotowania na parze
Komosa ryżowa gotowana na parze

Komosa ryżowa (Quinoa) ma bardzo wiele wartości odżywczych. Po pierwsze jest źródłem pełnowartościowego białka (dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów), dzięki temu może być stosowana jako zamiennik mięsa w dietach roślinnych. Po drugie zawiera znaczne ilości wapnia, żelaza, potasu i cynku. Po trzecie zawiera flawonoidy czyli przeciwutleniacze o działaniu przeciwnowotworowym. Ma również niski indeks glikemiczny, więc zapewnia uczucie sytości na dłużej i dzięki temu sprzyja odchudzaniu. Gotowanie na parze pozwala zachować jak najwięcej wartości odżywczych , jak więc ugotować komosę ryżową na parze? Oto przepis :)

poniedziałek, 26 marca 2018

niedziela, 25 marca 2018

Bezglutenowe ciasto marchewkowe z orzechami

ciasto marchewkowe bez glutenu
Bezglutenowe ciasto marchewkowe z orzechami

To było moje trzecie podejście do bezglutenowego ciasta marchewkowego, no i … do trzech razy sztuka :) Wreszcie się udało :) Przepis jest bardzo łatwy a ciasto wychodzi puszyste i wręcz rozpływa się w ustach. Użyłam jednej zwykłej marchewki i jednej fioletowej stąd na cieście takie ciemne kropki. Następnym razem może dodam troszkę mniej cukru, bo ciasto jest dość słodkie. Wypróbujcie.

sobota, 24 marca 2018

Warzywa i owoce EKO - za które z nich nie musisz przepłacać


Czysta piętnastka i parszywa dwunastka
Czysta piętnastka i parszywa dwunastka

Jakie warzywa i owoce kupować? Te pochodzące ze standardowych upraw czy może z upraw ekologicznych? Wiadomo, że idealnie byłoby gdyby można było kupować tylko produkty ekologiczne, są one jednak znacznie droższe niż te standardowe i dlatego nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Jak więc wybrać jakie owoce i warzywa kupić z ekologicznej uprawy a jakie ze zwykłej?  Z pomocą przychodzi nam lista publikowana przez Environmental Working Group: „czysta piętnastka, parszywa dwunastka”.  

Bezglutenowe brownie z malinami


Bezglutenowe brownie z mąki migdałowej
Bezglutenowe brownie z malinami

Dziś na blogu zagości, obiecane ostatnio, brownie z malinami. Jest, jak to brownie, bardzo czekoladowe, ale maliny lekko przełamują czekoladę swoim smakiem – połączenie bardzo udane :) Brownie nie zawiera glutenu a jedno jajko z przepisu zastąpiłam trzema łyżkami 100% masła orzechowego, które dodałam razem z masą czekoladową (jajka akurat miałam tylko trzy ;)) ale nie było go czuć w cieście. Przepis pochodzi z książki „Jeść zdrowiej”.

czwartek, 22 marca 2018

Koktajl śniadaniowy z mailnami


Koktajl malinowy na śniadanie
Koktajl śniadaniowy z malinami
 
Rano nigdy nie mam czasu na zbyt długie przygotowywanie śniadania więc codziennie robię koktajl. Składniki są różne, zależy co mam pod ręką ale dwa mam zawsze stałe: płatki jaglane albo owsiane i olej lniany. Płatki dodaję bez wcześniejszego przygotowywania, po prostu wsypuję suche do koktajlu, po zmiksowaniu napęcznieją i są pyszne a przy tym pełnowartościowe, bo nie pozbawiamy ich witamin w czasie gotowania no i mają niższy indeks glikemiczny. A olej lniany z uwagi na bogactwo kwasów omega-3 i tłuszcz niezbędny dla przyswojenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Koktajl zabieram do pracy w specjalnym kubku i po takim śniadaniu jestem pełna przez całe przedpołudnie. Dziś wersja z malinami. Wypróbujcie :)

piątek, 16 marca 2018

Bezglutenowe ciastka imbirowe


ciastka imbirowe
Bezglutenowe ciastka imbirowe
Ciastka imbirowe goszczą na naszym stole już od dawna. Są lekko pikantne i dlatego właśnie tak bardzo je lubię. Dziś przedstawię wam wersje bez glutenu i bez jajka – bez glutenu, bo mój syn go nie toleruje a bez jajka, bo akurat nie miałam jajek ;) Okazuje się, że 1 jajko można zastąpić miksując łyżkę nasion chia z 1/3 szklanki wody. Jajka zużyłam robiąc bezglutenowe brownie z malinami, na które przepis już wkrótce :) Chia miałam w domu, wodę też miałam więc lenistwo wygrało. W sumie to nawet jest zdrowsza wersja i chyba zacznę ją stosować, bo jeśli chodzi o smak, to nie ma różnicy, nadal są tak samo pyszne :)
Wersję z glutenem znajdziecie tutaj.

niedziela, 11 marca 2018

Tarta z porami - bez glutenu i laktozy

Bezglutenowa i bezlaktozowa tarta z porami
Bezglutenowa i bezlaktozowa tarta z porami

Bardzo lubimy tarty i dość często gościły one w naszym menu ale niestety do czasu … Odkąd okazało się że mój syn nie toleruje glutenu i mleka mieliśmy pewną przerwę. Ale jak długo można żyć bez tarty??? Szukałam i próbowałam różnych wersji ale moim zdaniem mąka gryczana na wytrawną tartę bezglutenową nadaje się najlepiej. W niczym nie ustępuje ona miejsca wersji tradycyjnej, na którą przepis znajdziecie tutaj. Wypróbujcie :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zmień na listę zakupów

Wersja do wydruku