wtorek, 10 kwietnia 2018

Jak ugotować idealne jajko na miękko

Idealne jajko na miękko
Idealne jajko na miękko

Jak ugotować idealne jajko na miękko? Ścięte białko i płynne żółtko – poezja. To jedno z moich ulubionych śniadań. Ważne żeby jajka były ekologiczne czyli „zerówki” ewentualnie od kur z wolnego wybiegu czyli „jedynki”, jajka na miękko z takich jajek smakują najlepiej. Oto mój sprawdzony sposób :)

Czego potrzebuję do ugotowania jajek na miękko:


  • Jajka „0” lub „1” w rozmiarze L (wielkość jajek ma znaczenie, im większe jajko tym dłużej musi się gotować) – w ilości takiej na jaką akurat mamy ochotę,

  • Rondelek takiej wielkości aby pomieścił wszystkie jajka (jajka nie mogą być ułożone zbyt ściśle),

  • Woda – tyle aby zakryła wszystkie jajka,

  • Pół łyżeczki soli.


Jajka wyjmuję z lodówki, wkładam do miseczki i zalewam ciepłą wodą z ranu i pozostawiam na czas gotowania się wody. Dzięki temu, że jajka się ogrzeją, nie popękają po włożeniu ich do wrzątku. Nalewam wody do rondelka, wsypuję sól i zagotowuję. Jeśli jajko pęknie w trakcie gotowania to właśnie dzięki dodatkowi soli białko nie wypłynie do wody. Używając łyżki wkładam jajka po kolei do wrzącej wody i ustawiam timer dokładnie na 4,5 minuty i gotuję jajka. Po upływie tego czasu wylewam wrzątek, zalewam jajka na kilka sekund zimną wodą i już gotowe :)


2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zmień na listę zakupów

Wersja do wydruku